Mergaičių ir berniuku ratelis: Aguonėlė

Mergaitės ir berniukai stato dešines kojas priekin, porose ima vienas kitą už rankų virš alkūnių ir po tris kartus papurto

Staiga apsisuka per kairį petį (berniukai veidu pro ratelio centrą, o mergaitės pro išorę). Tokiu būdu susikabinę, po tris kartus papurto gretimus šokėjus (tuos, kurie bendrame ratelyje buvo iš kito šono).

Kartojant šiuos žaidimo žodžius, visi žaidėjai, apsisukę per dešinį petį, vėl papurto savo poros žaidėją ir, apsisukę per kairį petį, papurto savo kaimyną.

Pasisukant kojos iš vietos nekeliamos, vadinasi, pirmojo ir trečiojo purtymo metu priekyje turi būti dešinė koja, o antrojo ir ketvirtojo purtymo metu kairė. Apsisukama pakaitomis: pirmą ir trečią kartą per kairį petį, o antrą ir ketvirtą kartą — per dešinį, taigi berniukai kiekvieną kartą sukasi veidu pro centrą, o mergaitės pro išorę.

Visi ploja rankomis, apsisuka po pusę rato, susikabinę dešinėmis parankėmis; paskui vėl ploja ir apsisuka, susikabinę kairėmis parankėmis (taip pat po pusę rato). Po antrojo apsisukimo mergaitės sueina vidurį ir sudaro ratelį, o berniukai kitą ratelį sudaro apie mergaites. Abu rateliai veidu centrą.

Mergaičių ratelis viduryje sukasi į dešinę, berniukų ratelis apie mergaičių ratelį — į kairę. Pabaigoje, antrą kartą susitikę savo poros žaidėjus, visi pasisuka porose veidu vienas į kitą.

Berniukai sutupia ir pasiruošia malti. Mergaitės paima rankomis už sijonukų.

Berniukai rankomis rodo, kaip aguonas mala. Jie vaizduoja turį tarp kekių puodynę su aguonomis, kurias mala su įsivaizduojamu mediniu grūstuvu. Truputi sulenktą kairę ranką laiko priekyje — krūtinės aukštyje, o dešine ranka juosmens aukštyje — žemiau kairės ritmiškai suka. Sukti reikia ratu, horizontalinėje plokštumoje, iš dešinės pro priekį kairėn, dešinę ranką beveik ištiesiant, ir paskui pro save dešinėn, ranką gerokai sulenkiant. Sukti reikia tokiu tempu, kokiu einama žaidimo metu. Iš viso reikia apsukti aštuonis kartus.

Tuo metu mergaitės, rankomis paėmusios už sijonukų, aštuoniais žingsniais kiekviena apeina apie savo berniuką po vieną kartą kuo didesniu ratu, pasisukusi jį dešiniuoju pečiu. Jos per dešinį petį žiūri i savo berniuką, lyg norėdamos pažiūrėti, ar gerai mala.

Šokių bateliai visiems, tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Pabaigoje sustoja vienas priešais kitą.

Visi ploja rankomis ir, susikabinę dešinėmis parankėmis, apsisuka po pusę rato, po to vėl ploja ir, susikabinę kairėmis parankėmis, apsisuka po pusę rato. Po paskutinio apsisukimo mergaitės susikabina dviem grandinėlėm, po keturias mergaites kiekvienoje (kad grandinėles sudarytų tos pačios mergaitės, kurios sudarė, ratelius žaidimo pradžioje), ir atsigręžia į centrą.

Berniukai sudaro kitas dvi grandinėles, taip pat atsigręžę centrą. Kraštinių mergaičių rankos už sijonukų. Mergaičių ir berniukų grandinėlės, vedamos esančių scenos urnoje, keičiasi vietomis. Esą dešinėje scenos pusėje eina pro kairę scenos pusę, o esantieji kairėje — į dešinę.

Eiti reikia nedideliais žingsniais ir pabaigoje sustoti į bendrą pusratį, atsigręžus žiūrovus. Mergaitės savo berniukui iš dešinės pusės.

Šokiai pokiai: Kalinino srities šokis ir Sukčius

View Post

Gyvataro sukiniai ir apėjimas vieno apie kitą

Sukiniai ir apėjimas vieno apie kitą. Grojama antroji muzikos dalis.

Visi, pasileidę rankomis, daro po vieną sukinį dešinėn ir kairėn, o paskui, sukryžiavę rankas priekyje, apeina porose vienas apie kitą, kaip I posme.

  1. b) Sukimasis už parankių.

Poros, susikabinusios dešinėmis, o vėliau kairėmis parankėmis, sukasi dvigubuoju žingsniu, kaip I posme.

  1. Tvorelės.

Grojama pirmoji muzikos dalis.

Pakartoja II posmo judesius. Tvorelės suartėja ir vėl grįžta savo vietas.

  1. a) Merginų suėjimas į vidurį.

Grojama antroji muzikos dalis.

Merginos sukiniais ir dvigubaisiais žingsniais sueina į vidurį, o vyrai tuo metu daro sukinius į šonus ir, truputį paėjėję į priekį, grįžta atgal.

  1. b) Merginų sukimasis už parankių.

Merginos viduryje sukasi už dešinių ir už kairių parankių, kaip II posme, o vyrai daro sukinius dešinėn ir kairėn. Paskui, pasisukę dešiniuoju pečiu į merginas, šoka dvigubuoju žingsniu į priekį ir atgal.

  1. Gyvataras atskirai.

Grojama pirmoji muzikos dalis.

Visi pakartoja III posmo pirmos dalies judesius. Merginos, susikabinusios eilėmis, šoka Gyvataro žingsniu dešinėn ir kairėn, o vyrai tvorelėmis, priartėdami prie merginų ir grįždami atgal.

  1. a) Grįžimas prie savo porų. Grojama antroji muzikos dalis.

Merginos ir vyrai, susikabinę eilėse, daro trigubuosius žingsnius į priekį ir atgal, o paskui dvigubaisiais žingsniais lenda pro tvoreles, kaip III posmo antroje dalyje. Pralįsti reikia pro tuos pačius tarpus.

  1. b) Pabaiga

Merginos ir vyrai, susikabinę porose paprastai, daro sukinius į vieną ir j kitą pusę, kaip anksčiau. Apsisukant rankas reikia perkelti per galvą.

Po paskutinio sukinio priekyje esančių keturių porų vyrai susikabina vienoje eilėje rankomis paprastai, veidu pasisukę į žiūrovus. Taip pat eilėse paprastai žemai susikabina antrųjų keturių porų merginos, o už jų ir vyrai. Jie visi taip pat į žiūrovus pasisukę veidu.

Keturiais dvigubaisiais žingsniais avanscenoje esantieji vyrai ir merginos pasikeičia vietomis.

Vyrai, pakėlę rankas aukštai virš galvų, traukiasi atbuli atgal, o merginos keturiais dvigubaisiais žingsniais pasilenkusios išlenda pro tarpus į žiūrovų pusę. Pralįsti telkia pro dešinį savo vyro petį. Pralindusios merginos susikabina rankomis paprastai žemai vienoje eilėje.

Tuo metu gilumoje esančios dvi tvorelės šoka keturis dvigubuosius žingsnius į priekį ir priartėja prie avanscenoje esančių šokėjų.

Priekyje esančios merginos, pakėlusios rankas aukštyn, traukiasi atbulos atgal, o pro jų kairį petį išlenda į priekį vyrai. Gilumoje esančios merginos ir vyrai šoka dar tris dvigubuosius žingsnius į priekį. Šešiolikto takto pabaigoje visi sustoja, kaip nurodyta. Priekyje esą keturi vyrai suklaupia ant dešiniųjų kelių. Jie susikabinę eilėje rankomis paprastai. Jų merginos, taip pat susikabinusios eilėje, sustoja už jų, truputį pasilenkusios į priekį. Kitos keturios merginos, susikabinusios eilėje pakeltomis ligi pečių rankomis, sustoja tiesiai. Jų vyrai, susikabinę rankomis ir jas pakėlę galvos aukštyje, sustoja į paskutinę eilę. Taip pabuvę keletą sekundžių, tie vyrai, kurie buvo atsiklaupę, atsistoja, visi kiti šokėjai pasileidžia rankomis. Visi šokėjai sustoja į dvi eiles, pasisukę veidu į žiūrovus. Priekyje esančių keturių porų merginos savo vyrams iš kairės, o kitų keturių porų — iš dešinės.

Dainų šventėje Gyvatarui šokėjus reikia sustatyti eilėmis, po kelis ratelius kiekvienoje. Pusė ratelio vienoje eilėje, o kita pusė — gretimoje. Šokis nuo pradžios ligi galo atliekamas be jokių pakeitimų. Nuo šokio vidurio (pradedant IV posmu) eilės aikštėje susidaro.

Šokių bateliai Vilniuje ne tik padėda šokti tokius šokius kaip Gyvataras.

View Post