KOKIO DIDUMO ŽEMĖS PAVIRŠIUS?

1640 tokių valstybių, kaip Lenkija, galėtų tilpti visame Žemės paviršiuje, nes jo plotas yra 510 milijonų kvadratinių kilometrų. Iš jų 149 milijonus užima žemynai, o 361 milijoną — vandenynai. Taigi 71 procentas Žemės rutulio paviršiaus yra apsemtas vandens, o tik 29 procentus sudaro žemynai. Jeigu keliautume aplink pasaulį lėktuvu išilgai pusiaujo, tai tik ketvirtadalį kelio skristume virš žemynų, o tris ketvirtadalius —virš vandenyno.

KOKIO DYDŽIO ŽEMĖS APSKRITIMAS?

Pirmiausia reikėtų patikslinti, kokį apskritimą turime galvoje. Jeigu, norėdami apskristi Žemę, mes išskrisime lėktuvu iš Varšuvos, laikydamiesi kurso tiesiai į rytus, tai sugrįšime atgal iš vakarų pusės, nuskridę apie 25 tūkstančius kilometrų. Jeigu mes skristume iš Kenijos ugnikalnio rajono Afrikoje, arba išilgai pusiaujo, tai nuskristume 40 075,7 kilometro. Užtat jeigu startuotume tiksliai Šiaurės arba Pietų ašigalio kryptimi, arba išilgai meridiano, tai mes, nukeliautume 40 008,5 kilometro. Kodėl?

Todėl, kad Žemė ne tobulas rutulys, o kiek suplota ašigaliuose, labiau išgaubta Vakarų Afrikos — Lagūnų salų (Ramiajame vandenyne) kryptimi ir suplota Galapagoso-Sumatros salų kryptimi. Suspaudimas ašigaliuose sudaro 1/298, dėl tos priežasties poliarinis Žemės spindulys lygus 6357 kilometrams, o pusiaujo suspaudimas — 1/30 000. Todėl ilgiausias pusiaujo spindulys yra 6378,3 kilometro, o trumpiausias — 6378,1 kilometro.

Pusiaujo ilgis yra beveik dešimti kartų mažesnis už atstumą tarp Žemės ir Mėnulio. Bet mes kiekvienas per savo gyvenimą nueiname nuotoli, daug kartų didesni už pusiaujo ilgį. Tai liečia net tuos žmones, kurie didelę gyvenimo dalį praleidžia prie rašomojo stalo arba prie staklių. Kiekvieną dieną mes maždaug penkias valandas praleidžiame bevaikščiodami — vaikštome po kambarį, po kiemą arba gatve. Apskaičiuota, kad per dieną padarome vidutiniškai 10 tūkstančių žingsnių, tai yra nueiname apie 7 kilometrus, o per metus — 2400 kilometrų. Vadinasi, per 15 metų nueiname beveik 40 tūkstančių kilometrų, tai yra kaip tik tokį atstumą, kuris lygus pusiaujo linijos ilgiui.